| Notities persoon | heelmeester, in 1735 genoemd als keurnoot (bron: Archief Huize Almelo inv. nr. 2932). In 1723 genoemd als diaken van de kerk, is getuige, ouderdom is dan 45 jaar (bron: inv. nr.85 archief classis NH kerk; Stadsarchief Deventer). Op 25-10-1731 repareert hij samen met Egbert Hendrix Beemer de sluis bij het Kooikershuis en ontvangt daarvoor een gage van 76 guldens (bron: AHA inv. nr. 1731). In 1739 bij een gerechterlijk vooronderzoek, inzake vervolging van Hendrik Roelofsen Huisman, genoemd als geautoriseerde scholte, dwz dat hij als schout optrad, maar het niet was. Waarschijnlijk was hij wel kerkmeester. In 1737 wordt Albert, inzake het hoofdgeld aangeslagen voor 3 personen en moet hij 1,60 betalen. Dat is zo´n 0,53 per persoon tegenover een gemiddelde in het Oosteinde van 0,46. Maakte in 1748 z´n testament. Komt in de archieven voor als hypoytheekverstrekker en als schuldeiser voor geleverde diensten als heelmeester. In 1748, bij de volkstelling, staat hij als inwonend vermeld bij zijn zoon Lucas Jonker. Bewoonde het zogenaamde Poortmanserf aan het Oosteinde 294 (huidige nummering). Bron: Ken uw dorp en heb het lief, blz. 139,140). De woning zou nog aan de oude Butereweg hebben gestaan volgens overlevering.
Volgens het register van de 1.000e penning uit 1715 beschikte Albert over een behoorlijk vermogen van 1100 gulden. In 1734 en 1739 is dit geslonken tot 800 gulden (bron: Statenarchief Overijssel, inv. nrs. 2747/-50/-53).
Op 12-06-1720 verkoopt Trine Jansen, de weduwe van Jan Luijrink (ook wel Leijerink genoemd) voor 117 car. guldens 2 want bouwland en een gaarden voor 51 car. guldens en 5 stuivers en een grasgaarden liggende achter de buijterenweg voor 85 car. guldens en 10 stuivers aan Albert Freriksen Jonker en Jenneken Luicas Smidt. Deze laatste aankoop is ten behoeve van zijn zuster Frerikjen Freriks Jonker, weduwe van wijlen Berend Jansen Olijslager.
Op 27-07-1748 maken Albert Freriks Jonker en Jenneken Lucas hun testament. Albert heet enigszins zwak te zijn. Tot hun erfgenamen benoemen ze hun vijf kinderen, Jan Jannes, Beerntjen, Lucas en Frerik. Albert Jonker zet zijn handtekening onder het testament Jenneken tekent met een kruisje. (archief Schoutambt Vriezenveen, inv. nr. 2675). | | Notities geboorte | In 1723 genoemd als diaken van de kerk, is getuige, ouderdom is dan 45 jaar (bron: inv. nr.85 archief classis NH kerk; Stadsarchief Deventer). Albert Jonker is getuige in een proces in 1731 en verklaart dan 54 jaar oud te zijn en moet dus geboren zijn ca. 1677 (Archief Huize Almelo inv. nr. 2932). |
|