| Notities persoon | met de volkstelling van 1748 is dit echtpaar overleden, twee kinderen Hendrikje en Hendrik wonen dan in bij Jan Hindricus Schuirman en Henderikjen Bramer.
Egbert Hendriks woonde naast zijn zwager Jan Hendriks Schuurman op het Oosteinde nummer 79. Hij bewoonde het erf van wijlen zijn vader. In het hoofdgeldkohier van 1723 heet hij Egbert Geurs en in het boterpachtkohier van febr. 1737 staat hij te boek als Egbert Henderiks Guers. In het verpondingskohier van 1723 staat hij vermeld onder de naam Egbert Hendriks en moet een bedrag van 453 centen aan belasting betalen, waarmee Egbert zeker tot de meer vermogende Vriezenveners mocht worden gerekend.
In het verpondingsregister van 1742 staat vermeld de kinderen van Egbert Hendriks Geurs en zijn moeder de weduwe Hendrik Jansen staat ook nog vermeld. In de belastingkohieren heet ze Eesse oa. hoofdgeldkohier 1735. Het lijkt erop dat Egbert Hendriks en zijn vrouw toen al waren overleden.In het kohier van het geslacht van 1739, 1740 en 1742 staat vermeld Esse Jansen. In 1743 en 1745 en 1746 Esse. Zij zal zich over haar kleinkinderen hebben bekommerd. In het vuurstedengeldregister van 1736 staan vermeld de kinderen van Egbert Hind. In het vuurstedengeldregister van 1746 staan ze nog steeds als zodanig vermeld. Het kohier van 1750 (de jaren 1747, 48 en 49 ontbreken) duidt als nieuwe hoofdbewoner Albert Egberts aan. Dit correspondeert met de informatie van het volkstellingregister uit 1748. Volgens het archief Kruijs wordt hij ook aangeduid met de familienaam Geurs, wat er op duidt dat hij een zoon van Egbert hendriks is.
24-02-1725 Adolph Henrik Harwig en Berent Raphuis als volmachtigers van de minderjarige Janna Raphuis overleden bij derselver minderjarigheid contra haar mombaren Evert Harmsen Coster en Hendrik Arends, Janna Raphuis heeft al een aantal keren om rekening van haar mombaren verzocht. heer van Almelo heeft dit verzoek gehonoreerd en de erven van Henrik Arendsen om rekening verzocht. 27-10-1725 de erfgenamen van wijlen kerkmeester Hendrik Arends [Schuurman] met name: Jan Prinsen, Arend Hendriks, Janna Hendriks, Gerrit Berkhoff en Jan Lucas Koster, Egbert Jansen Roest, Jan Hinrixen en Berendje Hinrixen. contra Janna Raphuis (bron: archief schoutambt Vr.veen inv. nr. 24 foto 110 en 204).
7-12-1719 keurnoten Joan Derck de Ritter en Gerrit Gerritsen Smelt ten huize van Egbert Henrixen en hebben bevonden Fennigien Henrixen zijnde ziek van lichaam maar goed van verstand met als haar mombers Jan Bolk en Jan Claassen de Jonge, zij legateert aan Egbert Hinrixen haar broer 300 caroli guldens met een koe en een gust beest en haar aandeel van de bomen die op het land staan en verder aan haar lieve broer en broederen, Jan Hinrixen, Hermtien Hinrixen en Egbert Hinrixen als universeel erfgenaam, onder voorwaarde dat haar moeder haar legitieme portie toekomt (bron: archief schoutambt Vriezenveen, inv. nr. 2674). Egbert Hendriks Geurts woonde in de nabijheid van Jan Bolk, waardoor er een redelijke zekerheid over de identeit van Egbert Hendriks is. |
|